D3.js

  • 0 Odpowiedzi
  • 2229 Wyświetleń
*

artuditu

  • Nowy użytkownik
  • *
  • 10
    • Zobacz profil
D3.js
« dnia: Listopad 16, 2017, 07:55:26 pm »
Ostatnio znalazłem bardzo fajne narzędzie, a mianowicie D3.js - postanowiłem, więc krótko opisać jak ono działa i do czego służy.

Czym jest d3.js?
Jak łatwo można spostrzec po dziale forum, w którym się znajdujemy d3.js służy do wizualizacji danych. Nazwa powstała od określenia Data-Driven Documents, co możemy w wolnym tłumaczeniu przetłumaczyć jako dokumenty zasilane danymi. D3.js w istocie jest biblioteką Javascipt'u i generuje wykresy, różnego rodzaju animacje i interaktywne wizualizacje po stronie przeglądarki.

Jak to się robi?
Do ładnego przedstawienia danych wystarczą nam w zasadzie podstawy JavaScriptu, HTMLa i CSSa. W gruncie rzeczy nasza biblioteka posługuje się głównie tymi technologami oraz grafikami SVG i Canvas. Nie jest to duży framework, a w zasadzie pewien schemat budowania wykresów. Programujesz kropka po kropce oraz linia po linii, a następnie uzyskujesz określony efekt. Za pomocą tej biblioteki możesz pobrać dane z pliku, a następnie wyświetlić je na ładnym, kolorowym i interaktywnym wykresie(w zależności od preferencji). Tworzenie konkretnych elementów nie jest specjalnie trudne, natomiast na początku może wydawać się dosyć czasochłonne - jednak możliwości jakie daje nam d3.js są bardzo duże. Na początku nie chcę specjalnie umieszczać tutoriala czy jakieś instrukcji obsługi, natomiast z czasem być może się o to pokuszę.